Mire se vini ne Forumin tone

Forumi Yrshek
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Filozofia.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 95
Join date : 01/11/2008
Age : 36
Location : Albania

MesazhTitulli: Filozofia.   19/11/2008, 21:02

Historia e filozofise , diskutim i lire rreth saj ,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://yrsheku.azurforum.com
ervin2009

avatar

Numri i postimeve : 10
Join date : 26/05/2009

MesazhTitulli: Filozofia   26/5/2009, 22:07

Filozofia
Filozofia (prej fjalëve greke philos - shok, mik dhe sophia - dituri, që mund të shqipërohen "dashuri për diturinë") është kuptuar në mënyra të ndryshme nga filozofë të ndryshëm gjatë historisë. Në përgjithësi, filozofia ka si synim kuptimin dhe shpjegimin e çështjeve më themelore të njerëzisë, si për shembull: realiteti, dituria, kuptimi, vlera, e qena dhe e vërteta.
Filozofia është lëmi shoqërore e cila merret me studimin e botës totalitare, njeriut dhe pozitës së tij në të. Filozofia është dashuri apo dashamirësi ndaj urtësisë apo mençurisë.
Ajo është njëherit një shqyrtim i thellë mendor dhe logjik i çështjeve të përgjithshme që kanë të bëjnë me botën dhe pozitën e njeriut në të.
Pa ashtu filozofia që nga fillimi ka qenë dhe sot e kësaj dite është një përsiatje e thellë, e sistemuar dhe racionale mbi botën, gjithësinë, për njeriun, për vlerat, për të vërtetën, për të mirën, për të bukurën, për kuptimin e jetës etj.
Filozofia në kohën e Greqisë Antike, që ishte vatër jo vetëm e filozofisë por në përgjithësi e kulturës së Evropës perëndimore,konsiderohej një luks.
Në shfaqjen e filozofisë si një veprimtari racionale, rol të rëndësishëm kanë luajtur kërshëria, ndarja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Filozofia.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mire se vini ne Forumin tone :: Kategori dhe Forume :: Forumi-
Kërce tek: