Mire se vini ne Forumin tone

Forumi Yrshek
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Programming Embedded Systems // ne gjuhen Shqipe pjesa 1

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 95
Join date : 01/11/2008
Age : 36
Location : Albania

MesazhTitulli: Programming Embedded Systems // ne gjuhen Shqipe pjesa 1   27/7/2009, 20:02

Parathënie
Nëse përmend fjalën mishëruar në shumicën e njerëzve, ata do të marrë jeni duke folur për gazetarët në një zonë lufte. Pak dictionariesincluding e Biblës Oxford English Dictionarylink mishëruar në sistemet kompjuterike. Megjithatë, sistemet e ngulitur rri gati të gjitha pajisjet elektronike të përdorura sot, nga telefonat celularë në garazh openers me dyer të instrumenteve mjekësore. Deri tani, është gati e pamundur për të ndërtuar pa asgjë elektronike duke shtuar së paku një të vogël dhe të shoqëruara microprocessor software.

Shitësit prodhojnë disa nëntë miliard microprocessors çdo vit. Ndoshta 100 ose 150 milion e atyre që hyjnë në PC. Kjo është vetëm një përqind e njësive transportoheshin. Të tjera 99 për qind të hyjnë në sistemet e ngulitur; qartë, kjo vjedhje biznesit përfaqëson shumë strukturën e shoqërisë sonë tejet teknologjike.

Dhe përdorimi i këtyre teknologjive të vetëm do të rritet. Zgjidhjet e problemeve mjedisore të afërt me siguri do të pushoni në të smarter përdorimin e burimeve të aktivizuara nga sistemet e ngulitur. Një ka vetëm të hedhi një sy në rrjetin e 32-bit toyota në procesorë të Prius hibride për të marrë një paraqitje e shkurtër e të ardhmen.

Megjithëse prognostications janë të vështira, është absolutisht e qartë se konsumatorët do të vazhdojnë të kërkojnë gjithnjë e më shumë kërkojnë brainier produkteve microprocessors dhe në rritje të madhe të software korresponduese. Vlerësimet sugjerojnë se firmware përmbajtjes së shumica e produkteve dyshen çdo 10 deri në 24 muaj. Ndërkohë që kërkesa për më shumë është duke u rritur kodin, normat tona produktivitetit ngjethem vetëm deri ngadalë. Pra kjo është gjithashtu e qartë se do të industrisë kanë nevojë për më shumë njerëz të sistemeve të mishëruar në mënyrë që të përmbushë kërkesat.

Çfarë aftësi këta njerëz do të duhet? Në botën e PC, duhet të jetë një kompetente C / C + + programues. Por zhvilluesve të ngulitur thellë duhet të ketë një mirëkuptim të të dy gjuhëve dhe programimin e hardware vetë; askush nuk mund të projektimit, kodin, dhe një test ndėrpresė shërbimit rutinë, për shembull, pa e ditur ku të vijnë nga interrupts, se si hardware prioritizes tyre, truket prapa servisin se hardware, dhe makinë të nivelit detaje rreth kursimit dhe ruajtjen e sistemit kontekst. Një firmware zhvillues duhet të ketë njohuri të detajuara në hardware zbatimin e tij sistemin e Peripherals para se ai mund të shkruaj një linjë të vetme të shoferit kodin.

Në botën e PC, e magjike e hardware është fshehur pas një API. Në një sistem i ngulitur, API se është gjithmonë i shkruar nga inxhinierë që janë në zhvillim e produktit.

Në këtë libër, Michael Barr dhe Anthony Massa treguar se si të software dhe hardware formuar një synergistic gjestalt. Ata nuk i strukur larg intricacies e interrupts dhe I / O, ose përparësi anasjellë dhe mutexes.

Autorët demonstrojnë në mënyrë të përshtatshme ndërtimin e ngulitur duke përdorur sisteme të ndryshme të burimit të hapur mjeteve, duke përfshirë GNU përpilues suitë, e cila është një standard mjet i përdorur gjerësisht në këtë industri. eCos dhe Linux, të dy të lirë / hapur burim produkteve, janë përdorur për të demonstruar e vogla dhe të mëdha sisteme operativë.

Versioni origjinal i këtij libri përdorur një x86 target bordit, e cila ka qenë në këtë botim të zëvendësohet nga një ARM-bazuar produkt. Coincidently, pasi kjo ishte në volumin e prodhimit, Intel bërë fundin e njoftimit për të gjithë jetën e saj ngulitur x86 procesorë. Lexuesit mund të jetë e siguroi se do të jetë rreth ARM për një kohë shumë të gjatë, pasi kjo e mbështetur nga një infrastrukturë e shitësit të mëdha.

Hardware "është e lirë dhe të lehtë në dispozicion; e software është i lirë. Së bashku ata përfaqësojnë e ngulitur sistemeve kryesore të zhvillimit. Lexuesit mund të jetë i sigurt se do të përdorin këto mjete në të ardhmen.

Blej zhvillimin kit, lexoni librin, dhe shembuj të ekzekutuar. Ju do të merrni e-duart mbi përvojën punëdhënësve që kërkojnë: të ndërtimit dhe duke punuar me të vërtetë ngulitur aplikimet.

Jack Ganssle


[img][/img]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://yrsheku.azurforum.com
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 95
Join date : 01/11/2008
Age : 36
Location : Albania

MesazhTitulli: Programim   27/7/2009, 20:10

Kapitulli 1. Hyrje
Unë mendoj se ka një botë të tregut për ndoshta pesë kompjutera.

Thomas Watson, Kryetar i IBM, 1943

Nuk ka arsye dikush do të donte një kompjuter në shtëpi e tyre.

Ken Olson, President i Digital Equipment Corporation, 1977

Një nga zhvillimet më të habitshme e disa dekadave të fundit ka qenë ascendance e kompjuterëve në një pozitë të prevalencë në punët e njeriut. Sot ka më shumë kompjuterë në shtëpitë tona dhe zyra se ka njerëz që jetojnë dhe punojnë në to. Megjithatë, shumë nga këto nuk janë të njohur kompjuterë si e tillë nga përdoruesit e tyre. Në këtë kapitull, ne do të shpjegojmë se çfarë janë sistemet e ngulitur dhe ku janë gjetur. Ne gjithashtu do të prezantoj subjekt i ngulitur programimin dhe diskutuar se çfarë e bën një formë unike e programimit software. Do të na spjegoni pse kemi zgjedhur si gjuhën C për këtë libër dhe të përshkruajë hardware e përdorura në shembuj.

farao

Kapitulli 2.Si të di të Hardware
vështirë ruaj n. Pjesa e një sistem kompjuterik që mund të nisur.

Si një ngulitur software engineer, ju do të keni mundësinë (dhe sfidë) për të punuar me shumë pjesë të ndryshme hardware në karrierën tuaj. Në këtë kapitull, ne do të fillojnë të marrin nga një vështrim në bazat në kuptimin e një skematike. Ne do të mësojmë edhe një procedurë e thjeshtë që ne i përdorim për të familjarizoj veten me ndonjë të ri të bordit. Në këtë proces, ne do të ju udhëzojë përmes krijimit të një C-header file gjuhën që përshkruan bordit karakteristikat më të rëndësishme dhe një copë software që initializes e hardware për të njohur një shtet.

farao

Elektronikë Laborator Sign

Në këtë kapitull, ne do të bie në pikiatë drejtën nga programimi i mishëruar në mënyrë të një shembull. Shembull jonë është e ngjashme në frymë të "Hello, World!" shembull gjenden në fillim të librave më të tjera programore. Ne do të diskutuar pse kemi zgjedhur këtë program të veçantë dhe të nxjerr në pah pjesët e saj që janë të varur në target hardware. Ky kapitull përmban vetëm për kodin burimor të programit. Ne do të diskutojë se si të krijoni të ekzekutueshme dhe si të vërtetë ajo drejtuar në kapitujt që pasojnë.
Basketball Basketball
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://yrsheku.azurforum.com
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 95
Join date : 01/11/2008
Age : 36
Location : Albania

MesazhTitulli: Programim   27/7/2009, 20:17

Kapitulli 4. Hartimi, Linking, gjetjen dhe
Unë e konsideroj se e arta rregull kërkon që, nëse unë si një program Unë duhet të ndajnë atë me të tjerë të cilët si ajo. Software shitësit duan të ndajnë të përdoruesit dhe pushtojnë tyre, duke bërë çdo përdorues nuk bien dakord për të ndarë me të tjerët. Unë të refuzojë për të thyer solidaritetin me përdorues të tjerë në këtë mënyrë. Unë nuk mund të ndërgjegjes në të mirë të nënshkruajnë një marrëveshje ose nondisclosure një software licence marrëveshje. Kështu që unë mund të vazhdojnë të përdorin kompjuterat pa turp, unë kam vendosur së bashku për të vënë një organ i mjaftueshëm i Free Software-it në mënyrë që unë do të jenë në gjendje të ik pa ndonjë softuer që nuk është i lirë.

Richard Stallman, Themelues i Projektit GNU The GNU Manifest

Në këtë kapitull, ne do të shqyrtojë hapat e përfshira në përgatitjen tuaj për ekzekutimin software mishëruar në një sistem. Ne do të diskutojnë gjithashtu i lidhur zhvillimit dhe të shohim se si mjete për të ndërtuar keq LED program treguar në Kapitullin 3.

Por para se të filloni, ne duam të bëjmë të qartë se sistemet e ngulitur programimi nuk është në thelb i ndryshëm nga programimi i keni bërë më parë. E vetmja gjë që ka ndryshuar është e vërtetë se ju duhet të keni një mirëkuptim të të target hardware platformë. Për më tepër, çdo target hardware platformë është uniquefor shembull, metodat për të komunikuar në lidhje me një ndërfaqe serik mund të ndryshojnë nga processor procesor dhe nga platforma në platformë. Për fat të keq, kjo uniqueness hardware midis platformave të çon në një shumë shtesë software komplekse, dhe kjo është edhe arsyeja që ju do të duhet të jenë më të vetëdijshëm për të ndërtuar software procesin se kurrë më parë.

Ne të përqëndrohen në përdorimin e hapur source software tools në këtë botim të librit. Është e mrekullueshme që kanë të fuqishëm software developers sisteme operativë dhe mjetet që janë krejtësisht të lira dhe janë të vlefshme për eksplorimin dhe tjetërsimin. Open source zgjidhje janë shumë të popullarizuara dhe të sigurojë konkurrencë të ashpër për homologët e tyre komerciale.
sunny
Kapitulli 5. Shkarkimit dhe debugging
Unë mund të kujtojmë e saktë çast kur unë kuptuar se një pjesë e madhe e jetës sime nga të ishte atëherë do të jetë shpenzuar në gjetjen e gabimeve në programet e mi.

Maurice Wilkes, Shef i Laboratorit Kompjuterike në Universitetin e Kembrixhit, 1959

Pasi të keni një ekzekutueshme binary si një imazh të depozituara në dosjen e host kompjuter, ju nevojitet një mënyrë për të shkarkuar se imazhi në sistemin e ngulitur dhe ekzekutuar atë. I ekzekutueshem binary image loaded është zakonisht në një kujtim për pajisjen e objektivit e bordit dhe ekzekutuar nga atje. Dhe në qoftë se ju keni të drejtë në mjete dispozicionin tuaj, do të jetë e mundur për të vendosur në programin breakpoints ose për të vëzhguar ekzekutimin e tij në mënyrat më pak i bezdisshëm. Ky kapitull përshkruan për teknikat e ndryshme të shkarkimit, ekzekutimin dhe debugging ngulitur software në përgjithësi, si dhe teknika të përqendrohet në zhvillimin tonë në dispozicion në mjedis.
sunny

Kapitulli 6. Memory
Tyrell: Në rast se i japim atyre një kaluarën, ne kemi krijuar një jastëk për emocionet e tyre dhe, për rrjedhojë, ne mund të kontrollit të tyre better.Deckard: Kujtimet. Ju po flasim për kujtimet.

filmin teh Runner

Në këtë kapitull, ju do të mësuar gjithçka që ju duhet të dini rreth ngulitur në kujtesën e sistemeve. Në mënyrë të veçantë, ju do të mësojnë në lidhje me llojet e kujtesës ju ka të ngjarë që të takohem, si për të testuar pajisjet e kujtesës për të parë nëse ato janë duke punuar si duhet, dhe si të përdorin flash memorie.
sunny
Kapitullin 7. Peripherals
Çdo pizza glides në një vend i caktuar si një qark të bordit në një kompjuter, në vendin e klikimeve si smart kutinë interfaces bord me sistemin e makinave. Adresa e konsumatorit është për të komunikuar me makinë, e cila computes dhe projekte optimale për një rrugë kryeson-up ekranit.

Neal Stephenson Snow Crash

Përveç kësaj me processor dhe memory, sisteme më të mishëruar përmbajnë një pjesë të vogël të tjera hardware devices. Disa prej këtyre pajisjeve janë specifike për çdo sistem ngulitur kërkesën e domain, ndërsa otherssuch si timers / kundërvihet dhe serial portsare dobishme në një larmi të sistemeve. Më të përdoren pajisje shpesh janë të përfshira në kuadër të njëjtën markë si procesor dhe quhen të brendshme, apo në mikroprocesor, Peripherals. Hardware pajisje që banojnë jashtë processor mikroprocesor janë, prandaj, tha të jashtme Peripherals. Në këtë kapitull, ne do të diskutuar çështjet software më të zakonshme që lindin kur interfacing për një ose periferike e llojit.
sunny
Basketball Basketball
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://yrsheku.azurforum.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Programming Embedded Systems // ne gjuhen Shqipe pjesa 1   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Programming Embedded Systems // ne gjuhen Shqipe pjesa 1
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mire se vini ne Forumin tone :: Kategori dhe Forume :: Friends :: Rreth mesimeve Pirate-
Kërce tek: