Mire se vini ne Forumin tone

Forumi Yrshek
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Anonimati i Proxy

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 95
Join date : 01/11/2008
Age : 36
Location : Albania

MesazhTitulli: Anonimati i Proxy   27/7/2009, 21:04

Anonimati i Proxy

Shkëmbimi i informatave në internet është bërë nga "klient - server" model. Një klient i dërgon një kërkesë (fotografi çfarë ai ka nevojë) dhe një server dërgon një përgjigje (required files). Për bashkëpunim të ngushtë (të kuptuarit e plotë) ndërmjet një klienti dhe një server klienti dërgon informacion shtesë në lidhje me veten: një version dhe një emër e një sistemit operativ, konfigurimin e një browser (duke përfshirë emrin e saj dhe version) etj Ky informacion mund të jenë të nevojshme për serveri me qëllim që të dini web-faqe e cila duhet dhënë (të hapur) për klientin. Ekzistojnë variante të ndryshme të web-faqe të ndryshme për konfigurimin e shfletuesit. Megjithatë, për aq kohë sa e web-faqeve zakonisht nuk varet nga browsers, ajo ka kuptim për të fshehur këtë informacion nga web-server.

Çfarë transmeton shfletuesit tuaj për të një web-server:
një emër dhe një variant të një sistemit operativ
një emër dhe një version i një shfletuesi
konfigurimin e një shfletuesi (display rezolutë, ngjyrës thellësi, java / javascript mbështetje, ...)
Adresa e IP-së një klienti
Të tjera informacione

Pjesa më e rëndësishme e një informacion të tillë (dhe absolutisht të panevojshme për një web-server) është informacion në lidhje me IP-adresën. Duke perdorur IP e juaj është e mundur që të dinë për ju e mëposhtme:
një vend ku ju jeni nga
një qytet
ofruesin tuaj? s Emri dhe e-mail
adresën tuaj fizik

Informata, transmetohet nga një klient në një server është në dispozicion (me qasje) për server si një mjedis të ndryshueshëm. Çdo njësi e informacionit është një vlerë prej rreth ndryshueshme. Nëse ndonjë informacion nuk është njësi e transmetueshme, e pastaj do të jetë koresponduese e ndryshueshme e zbrazët (vlera e tij do të jetë i papërcaktuar).

Këto janë disa mjedisit të ndryshueshëm:

REMOTE_ADDR? IP adresa e klientit

HTTP_VIA? në qoftë se nuk është i zbrazët, atëherë është përdorur një proxy. Vlera është një adresë (ose disa adresat) e nje proxy server, kjo është e ndryshueshme shtoi nga një proxy server veten në qoftë se ju përdorni një.

HTTP_X_FORWARDED_FOR? në qoftë se nuk është i zbrazët, atëherë është përdorur një proxy. Vlera e vërtetë është një adresë IP e një klienti (IP e juaj), kjo është e ndryshueshme gjithashtu shtoi nga një proxy server nëse keni përdorur një të tillë.

HTTP_ACCEPT_LANGUAGE? atë që është gjuha e përdorur në shfletuesin (atë gjuhë një faqe duhet të shfaqet në)

HTTP_USER_AGENT? e ashtuquajtura "një përdorues? s agjent". Për të gjitha kjo është shfletuesit Mozilla. Për më tepër, browser? S dhe emrin version (p.sh. MSIE 5.5) dhe një të sistemit operativ (p.sh. Windows 98) është gjithashtu e përmendur këtu.

HTTP_HOST? është një web server? s emrit

Kjo është një pjesë e vogël e mjedisit të ndryshueshëm. Në të vërtetë ka shumë më shumë prej tyre (DOCUMENT_ROOT, HTTP_ACCEPT_ENCODING, HTTP_CACHE_CONTROL, HTTP_CONNECTION, SERVER_ADDR, SERVER_SOFTWARE, SERVER_PROTOCOL, ...). Sasinë e tyre mund të varet nga konfigurimet e të dy një server dhe një klienti.

Këto janë shembuj të ndryshueshme vlerat:

REMOTE_ADDR = 194.85.1.1
HTTP_ACCEPT_LANGUAGE = ru
HTTP_USER_AGENT = Mozilla/4.0 (përputhshme; MSIE 5,0; Windows 98)
HTTP_HOST = www.webserver.ru
HTTP_VIA = 194.85.1.1 (Squid/2.4.STABLE7)
HTTP_X_FORWARDED_FOR = 194.115.5.5

Anonimati në punë në internet është i vendosur nga ajo mjedisit të ndryshueshëm "hide" nga një web-server.

Nëse një proxy server nuk është përdorur, pastaj shikoni mjedisit të ndryshueshëm në këto mënyra:

= REMOTE_ADDR juaj IP
= HTTP_VIA nuk përcaktohet
= HTTP_X_FORWARDED_FOR nuk përcaktohet

Sipas se si mjedis të ndryshueshëm "hided" nga proxy servers, ka disa lloje të proxies
Transparenca proxies

Ata nuk fshi informacionet rreth IP adresa juaj:

REMOTE_ADDR = proxy IP
HTTP_VIA = proxy IP
= HTTP_X_FORWARDED_FOR juaj IP

Funksioni i tillë nuk është i pajisur me prokurë servers përmirësimin e anonimitetit tuaj në Internet. Qëllimi i tyre është informacion cashing, organizimi i përbashkët për qasje në internet i disa kompjuterë, etj
Anonim proxies

Të gjitha proxy servers, që fsheh një klient? S IP adresa në asnjë mënyrë anonime janë quajtur proxies

Simple Anonim proxies

Këto proxy servers nuk fshehin një fakt që është përdorur një përfaqësim, megjithatë ata zëvendësojë me IP juaj e vet:
REMOTE_ADDR = proxy IP
HTTP_VIA = proxy IP
HTTP_X_FORWARDED_FOR = proxy IP

Proxies Këto janë më të përhapura në mesin e të tjera anonymous proxy servers.

Distorting proxies

Si dhe të thjeshtë anonymous proxy servers proxies këto nuk e fshehin faktin se nje proxy server është përdorur. Megjithatë një klient? S adresë IP (IP adresa juaj) është zëvendësuar me një tjetër (arbitrare, të rastit) IP:

REMOTE_ADDR = proxy IP
HTTP_VIA = proxy IP
HTTP_X_FORWARDED_FOR = random Adresa IP
Lartë anonimatit proxies

Këto janë gjithashtu të pajisur me prokurë servers quajtur "lartë anonimatit proxy". Në dallim nga llojet e tjera të anonimitetit proxy serverat që fshehin një fakt për përdorimin e një proxy:

REMOTE_ADDR = proxy IP
= HTTP_VIA nuk përcaktohet
= HTTP_X_FORWARDED_FOR nuk përcaktohet

Kjo do të thotë se vlerat e variablave janë të njëjta si në qoftë se nuk është i pajisur me prokurë të përdorura, me përjashtim të një gjë shumë të rëndësishme? proxy IP është përdorur në vend të IP adresa juaj.
Përmbledhje

Në varësi të qëllimeve janë transparente dhe anonimatit proxies. Megjithatë, mbani mend, duke përdorur proxy server ju fshi vetëm juaj IP nga një web-server, por informacione të tjera (rreth konfigurimit browser) është e arritshme!
affraid affraid affraid affraid
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://yrsheku.azurforum.com
 
Anonimati i Proxy
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mire se vini ne Forumin tone :: Kategori dhe Forume :: Friends :: Rreth mesimeve Pirate-
Kërce tek: