Mire se vini ne Forumin tone

Forumi Yrshek
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Një Virus te kapur?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 95
Join date : 01/11/2008
Age : 36
Location : Albania

MesazhTitulli: Një Virus te kapur?   27/7/2009, 21:16

Një Virus te kapur?

Nëse e keni le tuaj roje poshtë - ose madje edhe në qoftë se ju haven't - kjo mund të jetë e vështirë për të të treguar PC tuaj, nëse është i infektuar. Ja se çfarë të bëni nëse ju dyshoni më e keqja.


Dëgjuar këtë një përpara? Ju duhet të kandidojë antivirus software dhe për të mbajtur deri në atë datë tjetër ose PC tuaj do te merrni infektuar, ju do të humbin të gjitha të dhënat tuaja, dhe ju do të ngjall zemërim i madh i çdo e-mail buddy ju unknowingly shkak të infektojnë tuaj pakujdesi.

Ju e dini se jeni të drejtë. Megjithatë, për një arsye apo tjetrën, ju nuk jeni i running antivirus software, ose jeni por nuk është e vjetër. Ndoshta ju fikem tuaj virus scanner conflicted sepse ajo me një tjetër program. Ndoshta ju mori të përmirësimit të lodhur pasi ju keni blerë Norton antivirus 2001, 2002, dhe 2003. Apo ndoshta e abonimit tuaj vjetor definicionet virusi fundmi skaduar, dhe ju keni shtyrë rinovimit.

Kjo ndodh. Nuk është asgjë për të i turpëruar. Por, shanset janë, ose jeni infektuar tani, si ne flasim, ose do të jeni shumë shpejt.

Për disa ditë në fund të janarit, Netsky.p krimb ishte infektuar rreth 2500 PC në ditë. Ndërkohë të MySQL bot infektuar rreth 100 sisteme një minutë (megjithëse jo domosdoshmërisht desktop PC). Si David Perry, globale drejtor i arsimit për sigurinë software provider Trendi Micro, e vë atë, "një pambrojtur [Windows] kompjuterit do të bëhet në pronësi të një bot brenda 14 minuta."

E sotme viruset, worms, dhe ashtuquajtur bots - PC tuaj e cila kthehet në një mumje që do të bëjë të Haker e ofertave (të tilla si masë mailing-spam) - aren 't do të njoftojë prania e tyre. Real viruset nuk janë si ato në Hollivud filmat që shkrij gjithë rrjeteve në sekonda dhe shkatërrimin e të huajit spacecraft. Ata veprojnë në sfond, duke ndryshuar të dhënat në heshtje, vjedhje privat operacioneve, apo përdorimin e PC për skajet e tyre ilegale. Kjo i bën ata të vështirë të spërkë nëse nuk jeni mirë të mbrojtur.

Is Your PC "Pronësi?"

Unë duhet të fillojnë duke thënë se çdo sistem nuk është gjë e çuditshme për shkak të një virus, krimb, ose bot. A është ngadalësuar sistemin tuaj? A është e vështirë drive tuaj, duhet të plotësojë me shpejtësi deri? A janë programet crashing pa paralajmërim? Këto simptome kanë më shumë gjasa të shkaktuara nga Windows, ose të shkruara keq legjitime programe, në vend se malware. Në fund të fundit, njerëzit që duan të shkruajnë malware për të fshehur praninë e programit të tyre. Njerëzit të cilët shkruajnë komerciale software vënë mbi të gjitha icons tuaj desktop. Kush do të punojë më shumë për të shkuar pa u vënë re?

Tregues që mund të tjera, në të vërtetë, tregojnë se nuk ka asgjë që ju duhet të shqetësoni, përfshijnë:

* Një e-mail-i automatizuar i thënë se ju jeni të infektuar mail dërguar jashtë. E-mail viruseve dhe worms zakonisht vijnë nga adresat i falsifikuar.
* Një shënim i egërsuar nga një mik duke thënë se ata kanë qenë të infektuar, prandaj dhe kështu ju keni. Kjo ka gjasa të jetë një shaka. Kjo është veçanërisht e dyshimtë e në qoftë se vini re ju tregon se virusi mund të mos jenë të zbuluara, por ju mund ta shpëtoj atë nga grisësh një fotografi të thjeshtë. Mos u fooled - dhe që nuk fshini file.

Unë nuk jam duke thënë se ju duhet të injorojë këto paralajmërime. Kopje të subjektit ose një copë nga trupi i të e-mail dhe atë në prizë favorite search engine tuaj për të parë nëse njerëzit e tjerë kanë marrë të njëjtën notë. Një faqe e sigurisë mund të kenë tashmë pegged atë si një shaka.

Nuhatës Nga një infeksion

Ka shenja që tregojnë se PC tuaj në fakt është i infektuar. Një shumë e rrjetit Aktiviteti që vijnë nga sistemi juaj (kur nuk jeni duke përdorur Internet vërtetë) mund të jetë një tregues i mirë se diçka është amiss. Një e mirë software firewall, si ZoneAlarm, do të kërkojnë leje lënë ndonjë gjë para se të largohen nga PC tuaj, dhe do të ju jap informata të mjaftueshme për t'ju ndihmuar nëse gjyqtari që largohet dhënave është legjitim. Nga rruga, e firewall që vjen me Windows, edhe versionin e përmirësuar në Windows XP Service Pack 2, i mungon kjo aftësi.

Për të vendosur një rrjet të statusit të lehta në sistemin tuaj tray, ndiqni këto hapa: Në Windows XP, zgjidhni Start, Control Panel, Network Connections, right-click lidhje me rrjetin që dëshironi të monitoruar, zgjidhni Properties, check "Show ikonë në zonën kur njoftimit lidhur ", dhe klikoni OK.

Nëse jeni të interesuar në të qënit një PC gjurmues, ju mund të mëtejshme për nuhatje rreth malware. Nga goditur Ctrl-Alt-Delete në Windows, ju do të sjellë deri të Task Manager, i cili do t'ju tregojë proceset e ndryshme të sistemit tuaj po kandidon. Shumica, për të mos thënë të gjitha, janë legit, por nëse ju shikoni një fotografi emrin se duket e dyshimtë, llojin e saj në një motor kërkimi dhe për të gjetur se çfarë është ajo.

Dëshironi të kërkoni ndonjë vend tjetër? Në Windows XP, klikoni Start, Run, type "services.msc" në kutinë dhe shtypni Enter. Ju do të hollësishme shih përshkrimet e shërbimeve Windows po kandidon. Diçka e pazakontë shikojmë? Kontrolloni me motor kërkimi juaj.

Së fundi, ju mund të bëjë më shumë punë detektiv duke zgjedhur Start, Run, dhe të shtypni "msconfig" në kutinë. Me këtë mjet nuk ju shoh vetëm drejtimin e shërbimeve, por edhe e programeve që sistemin tuaj po nis në fillimin. Përsëri, kontrolloni për ndonjë gjë pazakontë.

Nëse ndonjë nga këto mjete nuk do të kandidojë - sigurinë tuaj, ose nëse nuk do të kandidojë software - që në vetvete është një shenjë e mirë kompjuteri juaj është i infektuar. Disa viruse qëllimisht çaktivizojeni programe të tilla si një mënyrë për të mbrojtur veten.

Çfarë duhet të A Tjetra

Sapo të jeni të sigurt në mënyrë të drejtë është i infektuar sistemin tuaj, mos e panik. Ka hapa ju mund të marrë për të vlerësuar dëmin, në vartësi të nivelit tuaj të tanishëm të mbrojtjes.

* Në rast se ju nuk keni ndonjë antivirus software "në sistemin tuaj (turpi mbi ju), ose në qoftë se është ndalur software pune, qëndroni online dhe shkoni për një hetim të lirë në një nga disa Web sites. Ka FreeScan e McAfee, Symantec Kontrollo të Sigurimit, dhe Trendi Micro's HouseCall. Nëse nuk gjeni një gjë, përpiquni të dy. Në fakt, drejtimin e një falas online virus scan është një mënyrë e mirë për të dyfishtë-të shikoni punën e juaj lokale antivirus program. Kur jeni bërë, blejnë ose shkarkoni një program antivirus reale.
* Nëse keni antivirus software, por kjo nuk është aktive, të merrni offline, stakoj telave - çfarëdo qoftë ajo merr për të ndaluar kompjuterin tuaj nga komunikimi nëpërmjet internetit. Pastaj, menjëherë me të kryer një hetim të instaluar software.
* Nëse asgjë nuk duket të jetë pune, bëjnë më shumë kërkime në Web. Ka disa bibliotekave online virus se ku mund të gjeni rreth viruseve të njohur. Këto vende shpesh japin udhëzime për largimin e viruseve - nëse është e mundur largimin manual - të lirë ose heqjen mjet në qoftë se nuk është. Kontrolloni GriSOFT e Virus Encyclopedia, Eset e Virus Përshkrimet, Virus McAffee e fjalorëve, Symantec Virus Enciklopedia e, ose Trend Micro's Virus Encyclopedia.

Një Microgram Parandalimin e

Duke supozuar sistemin tuaj tani është e pastër, ju keni nevojë për të siguruar se qëndron në këtë mënyrë. Parandalimin e një shkelje e kompjuterit tuaj e sigurisë është shumë më efektive se pastrimin rrëmujën pas. Filloni me një program të mirë të sigurisë, të tilla Trendi i Micro PC-Cillin, të cilat ju mund të blej për $ 50.

A nuk duan të bombardonte çdo para? Ju mund arnoj nëpërmjet sigurisë së bashku falas downloads, të tilla si Avg Anti-Virus Free Edition, ZoneAlarm (personal firewall), i dijshëm dhe Ad-SE (një mjet antispyware).

Vetëm te siguroheni qe keni mbajtur të gjithë software të sigurimit të azhurnuara. I keq guys provoni vazhdimisht mënyra të reja të sigurisë tradhtoj programeve. Çdo mjet i sigurimit të pa rregullt, e lehtë (nëse nuk automatic) përditësime nuk është me vlerë paratë tuaja apo kohën tuaj.

Duke folur të azhornuar, e njëjta vlen për Windows. Use Windows Update (kjo është e drejtë atje mbi tuaj Start Menu) për t'u siguruar që ju jeni duke marrë të gjitha i lartë prioritet updates. Nëse keni Windows XP, sigurohuni që të merrni Service Pack 2 update. Për të parë nëse ju tashmë keni atë, right-click My Computer dhe zgjidhni Properties. Sipas të Përgjithshëm tab, sipas Sistemit, ai duhet të thonë "Service Pack 2."

Këtu janë disa pointers më shumë për një virus-free jetës:

* Kini kujdes me e-mail. Set your e-mail software të lartë të sigurisë. Mos e hapur me mesazhe gjenerik bombastik subjektet që nuk vlejnë veçanërisht për ju nga njerëzit që nuk e dini. A nuk do të hapë një bashkëngjitje nëse nuk jeni në pritje të tij.
* Nëse keni broadband internet, të tilla si DSL apo me kabëll, të merrni një router, edhe në qoftë se ju keni vetem nje PC. Një router shton një shtrese ekstra mbrojtjeje PC tuaj, sepse nuk është e lidhur direkt me Internetin.
* Kontrolloni portet Internet. Këto doorways midis kompjuterit tuaj dhe interneti mund të jetë e hapur, në të cilin rast PC tuaj është shumë e prekshme; të mbyllura, por ende disi të prekshme; ose stealthed (ose fshehur), e cila është e sigurt. Vizitoni Gibson Research's Web site lirë dhe të drejtuar ShieldsUP tuaj test për të parë në portet 'statusit. Nëse disa porte të shfaqen si të mbyllura - ose më keq akoma, i hapur - check your router i dokumentacionit për të gjetur se si për të fshehur të tyre. affraid affraid affraid affraid
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://yrsheku.azurforum.com
 
Një Virus te kapur?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mire se vini ne Forumin tone :: Kategori dhe Forume :: Friends :: Rreth mesimeve Pirate-
Kërce tek: